BASIN ODASI


Lezzetin Yeni Şekli Midye Baklava Oldu!

UNESCO tarafından gastronomi dalında yaratıcı şehirler ağına dahil edilen Gaziantep'te bir firma, 'midye' şeklinde özel bir baklava üretti. Şehitkamil ilçesine bağlı İncilipınar Mahallesi'nde faaliyet gösteren bir baklava firması, kentteki yüzlerce üretici arasından sıyrılarak müşterilerine yeni bir lezzet sunmak amacıyla başlattığı ve yaklaşık 4 ay süren Ar-Ge çalışmaları sonucu içerisinde bol fıstık ve kaymağın bulunduğu yeni bir lezzete ulaştı.

YENİLİKLERE AÇIK Şeklinden dolayı 'midye baklava' adı verilen tatlıyı, Gaziantepliler de sevdi.

Haberin Devamı: http://www.sabah.com.tr

Gaziantep'te MİDYE BAKLAVA

Yurtiçi ve yurtdışında “Baklava” denince akla gelen ilk markalardan biri olan Gaziantep, Midye Baklavayı sektöre kazandırdı.

2014 yılından bu yana, sektöründe gerçekleştirdiği inovasyonlarla her geçen gün daha hızlı adımlarla ilerleyen firma, şimdi de Midye Baklava ile, sektöründe bir ilke daha imza attı. Son bir aydır piyasaya sürülen, şöbiyet ile baklava arası bir ürün olarak tanımlanan Midye Baklava, içerisinde kullanılan bol fıstık ve kaymak ile şimdiden tüketicilerin göz bebeği oldu. Midye Baklava tüm Türkiye’ye gönderimleri başladı.

Antepsan Baklava Bugün, Türk mutfağının gururu Antep’in meşhur baklavasını dünyaya tattıran Antepsan Baklava, 2014 yılında Başpınar’da yeni kurulan bin metrekarelik kapalı alanla Gaziantep’in en büyükleri arasında baklava üretim tesisinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Teknoloji ile el emeğinin buluştuğu tesislerde, baklava ve tatlı çeşitleri üretimi ile “glikozsuz kaliteli baklava” prensibiyle hazırlanmakta ve Suudi Arabistan’dan Avrupa’ya uzanan farklı coğrafyalardaki insanlara sunulmaktadır. Geniş ürün yelpazesine her geçen gün yeni bir lezzet ekleyen marka, Avrupa standartlarında ürün geliştirmekte ve lezzetini dünyanın en büyük şehirlerine ulaştırmak için 24 saat çalışmaktadır.

Haberin Devamı: http://www.milliyet.com.tr