GLİKOZSUZ BAKLAVA


antepsan baklava

Antepsan Baklava’da neden glikoz şurubu yoktur?

Çünkü sağlığınız bizim için değerlidir. Bu üretim felsefesiyle yola çıkan Antepsan Baklavada hiçbir zaman glikoz şurubu kullanılmayacaktır.

Bir üründe glikoz şurubu var ise o ürünler ŞEKERLENMEZ!!

Baklavanız şekerleniyorsa bu onun bayat ya da eski olduğunu değil tam tersine tamamen doğal şekerden yapıldığının ve hiçbir katkı maddesi içermediğinin göstergesidir.

Ölümcül Zehir: Glikoz Şurubu nedir?

Glikoz (glükoz ya da glukoz)  şurubu, bir diğer adıyla Mısır Şurubu, mısır nişastasından üretilen bir şeker türüdür. Normal bir şekerden çok daha tatlı olduğu ve daha ucuza mal edildiği için ekonomiktir.

Bu ürünün kullanılıp kullanılmadığını anlamak çok zordur. Tadı anlaşamayacak kadar şekere benzer ve ancak aldığınız gıdanın içindekiler kısmında yazıyorsa içinde olduğunu bilirsiniz.

Glikoz şurubu vücuda alındığı taktirde ön etki olarak vücudunuzun şeker dengesini alt üst eder, hormonal sistemlerinizi bozar ve uzun vadede kansere sebep olur. Glikoz şurubunun kanserli hücreleri beslediği ortaya çıkartılmıştır. Astım ve multi sikleroz gibi hastalıklara neden olabileceği bunun yanında karaciğeri büyütücü etkisi olduğu saptanmıştır. Bu durum daha çok yağ depolamanıza ve akabinde kilo almanıza neden olmaktadır. Böbreklerde taş oluşumuna ve patolojik değişiklikler ortaya çıkmasına neden olduğu belirlenmiştir. Alzheimer hastalıgı riskini artırdığı ve vücutta hormonal dengesizlikler yaparak, östrojen, testosteron vb. hormonların salgılanmasını artırabileceği öngörülmüştür. Bakır eksikliği başta olmak üzere vücudun mineral dengesini bozabilmektedir.