ANTEPSAN BAKLAVA HAKKINDA


antepsan baklava

Yurtiçinde ve yurtdışında “baklava” denince akla gelen ilk marka olan Gaziantep, Türkiye’nin yıllardır değişmeyen köklü bir lezzet fabrikasıdır. Antepsan Baklava olarak güzel şehrimizde yıllardır hizmet vermekteyiz.

Antepsan Baklava şehrimizin adına yakışan lezzetli tatlıları yurtiçi ve yurtdışında heryere ulaştırıyor. Ustalığın kuşaklar boyu devam etmesiyle bir markaya dönüşen Antepsan Baklava, aynı zamanda Türkiye’nin baklava ustalarını da yetiştiren bir okul gibi çalışmaktadır.

Bugün Türk mutfağının gururu Antep’in meşhur baklavasını dünyaya tattıran Antepsan Baklava, 2014 yılında Başpınarda yeni kurulan 1000 bin m2’lik kapalı alanla Gaziantep'in en büyükleri arasında baklava üretim tesisinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Teknoloji ile el emeğinin buluştuğu tesislerde baklava ve tatlı çeşitleri üretimi ile “glikozsuz kaliteli baklava” prensibiyle hazırlanmakta ve Suudi Arabistan’dan Avrupaya’ya uzanan farklı coğrafyalardaki insanlara sunulmaktadır. Geniş ürün yelpazesine her geçen gün yeni bir lezzet ekleyen Antepsan, Avrupa standartlarında ürün geliştirmekte ve Antepsan lezzetini dünyanın en büyük şehirlerine ulaştırmak için 24 saat çalışmaktadır…